• آزادراه تهران-شمال

  🔱 عنوان پروژه: رنگ آمیزی دیواره های تونل های فاز یک مسیر آزادراه تهران- شمال تا ارتفاع صد و هفتاد سانتی متر و رنگ آمیزی دو رنگ ورودی و خروجی تونل تا ارتفاع پنج متر

  مختصری از پروژه:

  🌀 این پروژه در خرداد ماه سال ۱۳۹۸ با برنده شدن شرکت نانو تک فام در مناقصه شرکت ازادراه تهران-شمال و کنار زدن رقبای داخلی و خارجی آغاز گردید.

  🌀 حجم این پروژه ۱۲۰ هزار متر مربع شامل زیرسازی و از بین بردن اختلاف سطوح با بتوگیپس، پرداخت سطح با بتونه کاسماتیک، رنگ امیزی در دو لایه با رنگ پایه سیمان نانویی دو جزئی نانو فام و یک لایه لاک شفاف ابگریز و ضد خش نانو فام بوده است.

  🌀 در این پروژه تعداد ۱۸ تونل در دو لاین رفت و برگشت (مجموعا ۳۶ تونل) به طول جمعی ۶۴ کیلومتر رنگ امیزی شد.

  🌀 دیوارهای تونل تا ارتفاع ۱.۷ متر به رنگ سفید رنگ امیزی شده، اما ورودی و خروجی تونل به طول ۴۰ متر تا ارتفاع ۵.۱ متر به دو رنگ طوسی و سفید طرحدار رنگ امیزی شده است.

  🚚  در این پروژه ۱۱ اکیپ به طور متوسط ۵ نفره (جمعا ۵۵ نفر) در شش ماه مشغول به کار بودند که معادل ۷۹ هزار نفر ساعت کار میباشد.تعداد ۲ نیسان، ۴ وانت، یک جرثقیل و ۷ خودروی سواری در این پروژه به صورت همزمان مشغول به کار بودند.

  🚧 تعداد ۱۱ پمپ باد و پیستوله، ۹ موتور برق، ۱۱ گاری، ۴۰ پک ایمنی و هشدار علائم و ۲ کانکس در این پروژه به صورت همزمان مورد استفاده قرار گرفت.

  🔱 حجم کار چقدر بوده؟

  ‼️ اگر از دریاچه چیتگر تا تهرانپارس (غرب به شرق تهران) را یک دیوار با ارتفاع یک متر بکشیم و ان را رنگ کنیم، حجم کاری ان یک چهارم کار انجام شده در این پروژه است.

  ‼️ اگر دور تا دور تهران را دیواری به ارتفاع یک متر بکشیم و ان را رنگ کنیم، معادل حجم رنگ امیزی در این پروژه است.

  ‼️ رنگ امیزی انجام شده در این پروژه، بزرگترین پروژه رنگ امیزی تونل در خاورمیانه و غرب اسیا میباشد که افتخاری بزرگ برای ایران اسلامی و شرکت نانو تک فام می باشد.

  ‼️ بزرگترین پروژه رنگ امیزی تونل در منطقه خاورمیانه، رنگ امیزی تونلی در ترکیه است که معادل رنگ امیزی صورت گرفته تنها در یک تونل (تونل ۱۶) ازادراه تهران- شمال است که توسط شرکت ایرانی نانو تک فام صورت گرفته است.

   

  در ادامه میتوانید کلیپی مختصر از تلاش های صورت گرفته در این پروژه را ملاحظه فرمایید:

  🔱 تشریح جزئیات نحوه انجام پروژه:

  مرحله نخست: شستشو و تمیزکاری سطح

  با توجه به طولانی شدن روند ساخت این تونل ها، مقدار بسیار زیادی خاک، گرد و غبار، دوده و سایر ریزگردها روی سطح قرار گرفته بود. همچنین زوائد بسیاری از جمله بتن های اضافه، قیر، روغن، گازئیل، سیم ارماتور و میل گرد بر روی سطح قرار داشت. در ابتدا زوائ سطح با استفاده از روش مکانیکی (وایربرس، فرز، سمباده زنی و غیره) برطرف شد. سپس ریزگردها در دو مرحله  روش مکانیکی (کارتک کشی، سمباده زنی و غیره) و شستشوی با آب (واترجت) از روی سطح برداشته شد.

  نمونه وایربرس سطح جهت رفع زوائد سطح:

  نمونه رفع ریزگردها از سطح با واترجت:

  مرحله دوم: رفع اختلاف سطوح و شن زدگی ها با روش مکانیکی و ملات بتوگیپس

  به دلیل ایجاد اختلاف سطح در اجرای قالب تونل ها، اختلاف سطوح متعددی در دیواره تونل وجود دارد که رنگ آمیزی بدون رفع این اختلاف سطوح عملاً جلوه چندانی به کار نهایی نخواهد داد. به همین دلیل در ابتدا اختلاف سطح قالب با قالب بعدی ابتدا با وایربرس کاسته شد و در ادامه با ملات بتوگیپس اختلاف باقی مانده به صفر رسیده و اصطلاحاً سوزانده شد.

  نمونه اختلاف سطوح بین قالب ها:

  نمونه رفع اختلاف سطوح به روش مکانیکی:

  نمونه رفع اختلاف سطوح با ملات بتوگیپس و رابیس:

   

  نمونه رفع شن زدگی:

  مرحله سوم: بتونه کاری با بتونه کاسماتیک جهت یکسان سازی سطح و رفع خلل و فرج ها

  به دلیل ایجاد اختلاف سطح در اجرای قالب تونل ها، اختلاف سطوح متعددی در دیواره تونل وجود دارد که رنگ آمیزی بدون رفع این اختلاف سطوح عملاً جلوه چندانی به کار نهایی نخواهد داد. به همین دلیل در ابتدا اختلاف سطح قالب با قالب بعدی ابتدا با وایربرس کاسته شد و در ادامه با ملات بتوگیپس اختلاف باقی مانده به صفر رسیده و اصطلاحاً سوزانده شد.

  نمونه بتونه کاری سطح:

   

   

  مرحله چهارم: دو لایه رنگ آمیزی با رنگ پایه سیمان نانو فام:

  رنگ پایه سیمان نانو فام از ابداعات این شرکت میباشد. رنگی با پایه رزین آکریلیک اصلاح شده، پایه آب و بدون نیاز به حلال، با قابلیت اجرا با ضخامت بالاست که بیش از ۲۵ تست از آزمایشگاه متالوژی رازی تهران را با موفقیت پاس کرده است که از آن جمله چسبندگی مناسب (۵A)، مقاومت حرارتی بالا (تا ۱۵۰ درجه)، مقاومت در برابر نور خورشید (UV)، مقاومت در برابر رطوبت (تست غوطه وری بیش از ۳۰ روز)، مقاومت بالا در برابر خراش و سایش میباشد.

  نمونه رنگ آمیزی:

  درتاریخ : پنجشنبه 10 اردیبهشت 1399 تعداد بازدید : 263 بازدید 1 دیدگاه برچسب‌ها:
  تعداد دیگاه های زباله دان برای این پست : 0 کامنت

  1 دیدگاه برای پست " آزادراه تهران-شمال "

  1. ایمان گفت:

   سایتتون بسیار عالی می باشد

  شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید