• رنگ و پوشش های روغنی

  توضیح تصویر: رنگ‌های آلکیدی (روغنی) نانو فام در ظروف ربعی (یک چهارم لیتر)، کوارتی(حدود یک لیتر)، گالنی(حدود ۴ لیتر) و سطلی (بیست لیتر) به بازار عرضه می‌شوند. قابل ذکر است که هر کوارت حدود یک لیتر است. این رنگ ها بر اساس استاندارد شماره ۲۲۲۵ ملی ایران تولید شده است.

   

  رنگ روغنی چیست؟

  رنگ روغنی در سالهای دور از آمیختن رنگدانه ها(پیگمنت) به روغن های گیاهی (مانند بزرک, سویا, پنبه و …) به عنوان مایع چسبنده و پیوند دهنده بدست می آمد. روغن بزرک روغنی متمایل به زرد با بویی مخصوص است این روغن در مجاورت هوا تبخیر نمی شود بلکه با اکسیژن هوا ترکیب شده و به صورت ژله ای در می آید. به همین دلیل در نقاشی رنگ روغن پودر رنگ را با آن مخلوط می کنند و از آن رنگ درست می کنند. فرآیند اکسیداسیون, یک فیلم رنگ با استقامت و انعطاف پذیر خلق می کند. برای اینکه سرعت خشک شدن رنگ روغنی را بالا ببرند از افزودنیهای خشک شونده (روغن اسکاتیف و تربانتین) استفاده می کنند.

  پایه رنگ های روغنی نانو فام چیست؟

  واژه “آلکید”, اصلاح شده نام “آلسید (alcid)”  می باشد که مشخص می کند آنها از ترکیب الکل ها و اسیدها مشتق می شوند. بکارگیری اسید چرب در این ترکیب ها باعث ایجاد پوشش انعطاف پذیر می گردد. که در رنگهای آلکیدی و قالبهای ریخته گری مورد استفاده قرار می گیرند. دو نوع رزین آلکیدی “خشک شونده” و “غیر خشک شونده” وجود دارد. رزین آلکیدی خشک شونده را از اسیدهای چرب اشباع نشده نظیر “روغن بزرک” بدست می آورند. این آلکیدها در مجاورت هوا خشک می شوند که سرعت خشک شدن به میزان و نوع روغن خشک شونده (روغن اسیدهای چرب اشباع نشده باعث واکنش سریع در هوا است) و نمکهای فلزی که نقش کاتالیزور را در آلکیدها ایفا می کنند, بستگی دارد. این رنگها امکان تولید در سه نوع مات, نیم براق و براق را دارند. نوع براق این رنگها بهترین شستشو را به فیلم رنگ می دهد.

  انواع رنگ های روغنی نانو فام

  رنگهای آلکیدی بر پایه رزین های آلکیدی ساخته می شوند. این رنگها را که در سه نوع مات، نیم براق و براق تولید می گردند میتوان توسط قلم, غلطک و ایرلسبر روی سطوح چوبی, نرده ها آهنی, درب های آهنی و چهارچوب دربها اجرا نمود.

  مات:  معمولا از رنگ مات برای رنگ‌آمیزی سطوحی استفاده می‌شود که نمی‌خواهیم جزئیات (نواقص) آن سطح به خوبی دیده شود. مثل سقف و دیوارهایی که زیاد موج دارند. امروزه رنگ‌های روغنی نیز از رنگ‌های سنتی و قدیمی محسوب می‌شوند که به علت اثرات زیست محیطی زیان‌آور و زمان خشک شدن طولانی و بوی نامطبوع، استفاده از آنها رو به کاهش است . ولی همچنان برای رنگ‌آمیزی درب و پنجره‌های فلزی به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود و  حتی برای مواردی که به خاطر زیبایی بیشتر قرار است که درب‌های فلزی با رنگ‌های مولتی کالر رنگ شوند، رنگ روغنی به عنوان عایقی در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی در آسترکاری آن ها استفاده می‌شود.

  براق: اصولا از رنگ روغنی براق که از شفافیت بالایی برخوردار است برای رنگ‌ آمیزی فلزاتی نظیر نرده، فرفورژه، درب و پنجره و … استفاده می‌شود. همچنین برای رنگ درب و پنجره چوبی نیز کاربرد دارد.

  نیمه براق: در نقاشی ساختمان با رنگ روغنی، رنگ نیمه‌ مات یا نیمه‌ براق که از مخلوط رنگ مات و براق بدست می‌آید، بیشتر برای نقاشی دیوارهای ساختمان استفاده می‌شود که علت آن است که هم موج دیوار را نشان نمی‌دهد و هم به اندازه کافی براق است که دیواری که رنگ شده خوب جلوه نماید.

  مزایای رنگ روغنی براق و نیمه براق نانو فام

  از مزایای رنگ روغنی براق می‌توان به مقاومت بالای آن و پوشش خوب و همچنین ماندگاری آن اشاره کرد که گزینه مناسبی برای رنگ آمیزی در و پنجره ها به حساب می آیند. همچنین این رنگ به دلیل براق بودن روشنایی بیشتری را به فضا می دهد چرا که نور را منعکس میکند و روشنایی فضا را دو چندان میکند از معایب این رنگ می توان به ایراد های گچکاری و موج اشاره کرد. از دیگر قابلیت‌های رنگ روغنی می توان به موارد زیر را نام برد:

  • قابلیت شستشوی کامل دارد.
  • در صورت بروز لکه بر روی آن به راحتی پاک می شود.
  • با زیرسازی مناسب می‌توانید سطحی یکنواخت و چشم‌نواز داشته باشید.
  • رنگ روغنی فضا را بزرگتر نشان می دهد.
  • ماندگاری بالایی دارد و خیلی دیر زرد می شود.
  • و…

   

  معایب رنگ های روغنی

  دقت داشته باشید که اگر رنگ روغنی با کیفیتی خریداری نکرده باشید در اکثر رنگ‌های روغنی نامرغوب مواد سرب دار وجود دارد که برای سلامتی بسیار مضر می باشد. بارزترین عیب رنگ های روغنی بوی زننده آن می باشد که افرادی که به بوی رنگ حساسیت دارند و یا بوی تینر و رنگ برای سلامتی آنها ضرر دارد نمی توانند از این رنگها در نقاشی ساختمان خود استفاده کنند. رنگ روغنی بافتن دارد و چنانچه سطح کار زیر سازی مناسبی نداشته باشد، اشکالات سطح زیر کار نمایان می شود. به طور کلی می توان از معایب رنگ روغنی به موارد زیر اشاره کرد:

  • بد و زننده
  • حلال آن تینر و مشتقات نفتی است
  • بوی بد آن تا یک هفته و گاهی تا یک ماه بعد از رنگ آمیزی در محل باقی می ماند
  • بافت ندارد و نیاز به سمباده زنی و بتونه کاری و زیرسازی مناسب دارد
  • در صورت عدم زیرسازی مناسب اشکالات سطح زیر کار را نشان می دهد

   

  نحوه اجرای رنگ روغنی نانو فام

  برای اجرای رنگ روغنی از قلم, غلطک و پیستوله می توان استفاده کرد. استفاده از غلطک بهتر از استفاده از قلمو است و سرعت کار را افزایش می دهد. غلطکها در اندازه و جنس های متفاوتی تولید می شوند که می توان برای ابزارهای سقف و گوشه های دیوارها و سقف, غلطکهای مناسب را تهیه نمود. بهترین غلطک برای این محصول , غلطکی است که پرز آن بلند نباشد واز جنس پشم طبیعی گوسفند و یا نمدی باشد که بتواند رنگ را بخوبی به خود جذب کند. برای اجرا, غلطک را در سینی رنگ, به رنگ آغشته نموده و اضافات رنگ را توسط توری رنگ گرفته و سپس غلطک را از بالا به پایین بر روی دیوارها می کشیم. فشاری که با غلطک بر روی دیوار می آوریم باید به صورت یکنواخت باشد تا رنگ یکدستی داشته باشیم .پس از خشک شدن رنگ اجرای  دوم را انجام می دهیم. با توجه به حساسیت بیشتر اجرا در این نوع رنگ نسبت به رنگ های آکریلیک، در ادامه شرح کاملی از نحوه اجرای رنگ های روغنی نانو فام ارایه میگردد:

   

  آماده‌سازی قبل از اجرا

  جمع‌آوری لوازم کاربردی و دکوراسیونی و همچنین پوشش آنها

  پس از جمع کردن لوازم در گوشه‌ای از فضا،  آنها را با لایه‌ای از پلاستیک به طور کامل پوشش دهید. برای این منظور می‌توانید، لایه‌های پلاستیکی را به صورت متری تهیه کنید. محدود کردن نواحی مورد نظر برای نقاشی و پوشش قسمت‌های هم جوار برای محافظت از آغشته شدن به رنگ هنگام نقاشی کردن: به عنوان مثال پوشاندن کلیدها و پریزهای برق و تلفن، شیشه‌های پنجره‌ها، دستگیره‌های درها و غیره از جمله این اقدامات هستند. برای انجام این کار از نوارچسب‌های کاغذی به تنهایی و یا به همراه روزنامه می‌توانید استفاده کنید. حتی ممکن است شما بخواهید تنها قسمت‌هایی از یک دیوار را آن هم با رنگی متفاوت پوشش دهید که در چنین شرایطی نیز چسب‌های نواری کاغذی ابزار اصلی محسوب می‌شوند .

  نکته: در صورتی که چسب نواری کاغذی را برای ماسکه کردن انتخاب کرده‌اید، توجه داشته باشید تا خشک شدن  کامل لایه رنگی، هرگز به کندن آن اصرار نورزید زیرا امکان برداشته شدن لایه رنگ به همراه چسب وجود دارد. حال اگر با وجود خشک‌شدن رنگ، کندن چسب به راحتی انجام نمی‌گیرد، کافی است پنبه‌ای را به تینر روغنی آغشته کرده و بر روی چسب بمالید سپس آن را به آرامی از روی سطح رنگ جدا سازید .

  توجه: به هیچ وجه به جای تینر روغنی، تینر فوری را امتحان نکنید. زیرا تینر فوری رنگ دیوار را در خود حل کرده و شما مجبور خواهید بود دوباره آن دیوار را رنگ کنید .

  مرحله زیرسازی

  کلیه قسمت‌های فرورفته‌ای را که در اثر ضربه بر روی دیوار پدید آمده، با گچ و یا بتونه پر کرده و سپس هرگونه ناهمواری سطح را با سمباده، صاف و یکنواخت کنید. به این ترتیب سطحی مناسب برای رنگ‌آمیزی حاصل می‌شود.

  مرحله انتخاب و ساخت رنگ

  ابتدا نوع رنگ مورد نظر را با توجه به دیوار، سقف و غیره و همچنین پوشش قبلی آن انتخاب کرده و سپس به مرحله دیگر یعنی ساخت رنگ دلخواه بپردازید. به عنوان مثال برای پوشش کلیه سقف‌ها به جز سقف آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی که شست و شوی سالیانه آنها مورد نیاز است، از رنگ پلاستیک استفاده می‌شود. دیوارها را نیز اغلب با رنگ روغنی می‌پوشانند که تنها تفاوت موجود میان میزان نسبت ماتی و براقی رنگ روغن است که آن هم با توجه به مکان و کارکرد آن انتخاب می‌شود. به این معنا که برای سطوحی که شست و شوی بیشتر لازم دارند، میزان رنگ روغنی براق نسبت به مات می‌بایست بیشتر بوده و در مورد دیوارهای دیگر مکان‌ها این میزان تقریبا نصف نصف و یا حتی مقدار رنگ مات کمی بیشتر از رنگ براق است.

  نکته ۱) اگر برای دستیابی به رنگ دلخواه چند رنگ را با هم مخلوط کرده‌اید، پیش از استفاده بر روی دیوار توجه داشته باشید که همواره رنگ خیس دو پرده روشن‌تر از خشک شده همان رنگ است. برای امتحان بیشتر نیز شما می‌توانید قسمتی از در قوطی رنگ و یا قطعه فلزی بدون استفاده‌ای را با لایه‌ای از رنگ پوشش داده و کمی صبر کنید. رنگ بر روی فلز با سرعت بیشتری خشک شده و نتیجه زودتر حاصل می‌شود.

  نکته ۲) در صورتی که نمونه رنگی را ساخته و در انتخاب آن اطمینان دارید، برای درست کردن مقدار زیادی از آن لازم است همان فرمول ترکیب رنگی را استفاده کرده و جهت امتحان قطره‌ای از رنگ نمونه را در داخل قوطی رنگ ساخته شده بچکانید. با این کار به راحتی می‌توانید رنگ نمونه انتخابی و رنگ ساخته شده را با هم مقایسه کنید.

  نکته ۳) این روزها کارخانجات ساخت رنگ دست به تولید طیف وسیعی از رنگ‌های گوناگون زده‌اند که به این ترتیب سلیقه همه افراد به راحتی قابل تامین است.

  نکته ۴) در صورتی که سطوح بسیار زیادی برای رنگ داشته باشید که با یک رنگ پوشش داده می‌شوند می‌توان به کارخانه تو